MENU

Gród Milusia

ROK
2021

KLIENT
Netflix, Miasto Sopot

MIEJSCE
Sopot, PL

PROGRAM
plac zabaw

POWIERZCHNIA
274 m2

STATUS
zrealizowano

ZESPÓŁ
BUDCUD + Iza Rutkowska

ZDJĘCIA
Jakub Certowicz, BUDCUD

Gród Milusia


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Gród Milusia w Parku Południowym w Sopocie to powstała w 2021 roku przestrzeń publiczna, która opowiada historię bohaterów serialu animowanego inspirowanego kultowym komiksem – Kajka, Kokosza i smoka Milusia, a tym samym upamiętnia ich twórcę Janusza Christę, słynnego mieszkańca miasta. Plac zabaw dzięki zastosowaniu kreatywnych form przestrzennych nawiązuje do okolicznej sztuki w przestrzeni publicznej, wpisując komiksową narrację w tkankę zabytkowego parku.

Głównym budulcem placu zabaw są malowane na zielono drewniane bele, zainspirowane estetyką komiksowego grodu Mirmiłowo. Zaprojektowane z nich formy to uproszczone sylwetki postaci komiksu oraz elementy krajobrazu z animacji, wystrefowane pod względem poziomu sprawności użytkujących je dzieci. Część Grodu Milusia zlokalizowana przy wejściu na plac dedykowana jest młodszym dzieciom, natomiast teren w głębi, wokół smoka, przeznaczono dla dzieci starszych.

Spędzanie czasu w inspirowanej animacją przestrzeni jest pasjonującą przygodą. Podczas eksploracji placu zabaw dzieci stopniowo zapoznają się z postaciami z bajki, przedstawionymi za pomocą zróżnicowanych – czasem bardziej dosłownych, czasem bardziej abstrakcyjnych – form. Przy wejściu dzieci witają kultowi słowiańscy wojowie. Wycięci z drewnianych płyt Kajko i Kokosz niosą pomalowany na zielono bal drewna – taki sam jak te, z których zbudowany jest Miluś.

Nieco dalej można wspiąć się na górkę z pieńków, z której dobrze widać gigantycznego smoka. Dzieci mogą pozostać w strefie Mirmiłowa i przyglądać się Milusiowi skacząc na trampolinie, kiwając się na małych i dużych drewnianych platformach czy też odpoczywając na pagórku. Jeśli zapragną podejść bliżej smoka to wystarczy szybki przejazd zjeżdżalnią i krótki spacer pod sam nos Milusia.

Smok Miluś jest wielkoskalową rzeźbą do odpoczynku i zabawy. To wielofunkcyjna forma skonstruowana z pomalowanych na smoczy zielony kolor bali drewna, które uzupełniono dodatkowymi elementami do wspinaczki, huśtania się i skakania. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo zabawy łapy, uszy oraz fragmenty nosa Milusia wykończono nawierzchnią typu EPDM.

Na grzbiecie smoka umieszczono zabawki sensoryczne, a jego ruchome oczy pozwalają na naukę kompozycji i kolorów. Charakterystyczny czubek stwora to jednocześnie obrotowa grzechotka i krzywe zwierciadło. W jego brzuchu wyrzeźbiono jaskinię, do której można dostać się zarówno wejściem przy ogonie, jak i wspinając się przez dziuplę po lewej łapie smoka. Druga, wyższa łapa umożliwia wejście na grzbiet Milusia. Tam dzieci mogą odpoczywać na siatkowej platformie, zejść linowym tunelem do jaskini lub zjechać krętą zjeżdżalnią rurową po ogonie stwora.

Aranżację Grodu Milusia uzupełniono innymi elementami małej architektury, w tym indywidualnie projektowanymi ławkami i kalejdoskopem przyjaźni. To urządzenie, dzięki któremu odwiedzający stojący na jego krańcach mogą nie tylko na siebie spojrzeć, ale również zrobić sobie niezwykłe, artystyczne zdjęcie.

Nawierzchnię placu zabaw wykonano z drobnych zrębków drewnianych, amortyzujących potencjalne upadki. Użycie drewna i naturalnych materiałów wspomaga edukację ekologiczną dzieci, a intuicyjne formy zabawek ćwiczą ich wyobraźnię i umiejętności kreatywnej współpracy.