MENU

Osiedle przyjaźń 2.0 w dzielnicy Bemowo w Warszawie

ROK
2012

KLIENT
Dzielnica Bemowo, Akademia Pedagogiki Specjalnej

LOKALIZACJA
Warszawa, PL

PROGRAM
urbanistyka, architektura mieszkaniowa i wielofunkcyjna, przestrzeń publiczna, rewitalizacja

POWIERZCHNIA
32 ha

STATUS
koncepcja

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka, Marcelina Kolasińska

Osiedle przyjaźń 2.0 w dzielnicy Bemowo w Warszawie


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Kampus uniwersytecki jest istotnym czynnikiem rozwoju metropolii; elementem, który znacząco wpływa na atrakcyjność dzielnicy i miasta. Osiedle Przyjaźń 2.0 to innowacyjny kampus akademicki, nowoczesne centrum życia studenckiego zlokalizowane w centrum dzielnicy Bemowo. Osiedle zachowuje kameralny charakter istniejącego układu urbanistycznego.

Układ nowego osiedla posiada wyraźny podział na strefy funkcjonalne. Każda strefa działa jako kolejna komórka większego organizmu- zrównoważonego, nowoczesnego i prospołecznego osiedla. Kampus będzie się składał z budynków mieszkalnych, dydaktycznych i usługowych oraz centralnego, wielofunkcyjnego obiektu. Całość uzupełniona zostanie zróżnicowaną przestrzenią publiczną wolną od samochodów, które znajdą się w centralnym parkingu zbiorczym.

Nowe obiekty zostaną wpisane w unikatową pod względem drewnianej architektury oraz ilości zieleni tkankę Osiedla Przyjaźń. Znajdujący się w centrum terenu opracowania Nowy Akademik to rozległa platforma. W jej wnętrzu znajdują się zrewitalizowane drewniane domy i nowe budynki akademickie, które wyrastają ponad publiczny dach budynku. Na poziomie parteru budynki powielają istniejący układ urbanistyczny osiedla, tworząc wnętrza i place wypełnione funkcjami publicznymi właściwymi dla akademickiego i dzielnicowego centrum osiedla.

Domy wyrastające z plateau zapewniają nowoczesne i funkcjonalne mieszkania dla około 600 studentów. W nich znajdują się przestrzenie wspólne, sprzyjające interakcji studentów. Plateau to teren publiczny – wyniesiona ponad ulice sekwencja placów o różnorodnym charakterze, zaaranżowana wzdłuż ścieżek spacerowo-biegowych.

To niesamowita platforma widokowa, oaza ciszy i spokoju w mieście. Walory lokalizacyjne, takie jak bliskość do sieci publicznej komunikacji (metro), rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, liczne tereny zielone i rekreacyjne, bogata baza usługowa oraz nowoczesna i ekologiczna architektura sprawią, że Osiedle Przyjaźń 2.0 stanie się pierwszym w Polsce kampusem akademickim, który ma szanse uzyskać zerowy bilans emisji CO2 oraz stać się pierwszym innowacyjnym i w pełni ekologicznym centrum do życia, pracy i nauki.