MENU

Wieża Cheongna

ROK
2008

KLIENT
Korea Land Corporation

LOKALIZACJA
Incheon, KR

PROGRAM
urbanistyka, architektura wielofunkcyjna

POWIERZCHNIA
110425 m², wieża: 450m wysokości

STATUS
konkurs

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Michał Palej + Marek Rytych, Piotr Jaros, Wojciech Markowski

Wieża Cheongna


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Każdy, na nowo urbanizowany obszar, wymaga Wyraźnego Gestu, gestu porządkującego przestrzeń. Nigdy nie jest on dokonywany w miejscu przypadkowym. Może nim być Środek Geometryczny, Oś Kompozycyjna, lub nawet punkt, niekoniecznie tak wybrany, lecz niemniej ważny z innych powodów. Najważniejszym motywem takiej decyzji, jest zarówno świadome, jak i intuicyjne odkrywanie i nadawanie im wyjątkowego znaczenia. Staje się ono punktem odniesienia i miary w przestrzeni geometrycznej, ale i także emocjonalnej. Taką miarę, miarę symboliczną zawierają miejsca, które mają przyciągać, stać się naturalnym kondensatorem emocji i energii. Zawsze w historii miast i miejsc, dokonywano takich gestów. Gestom czasem wyraźnie uduchowionym, tworzących świątynie – będące miejscem skupienia; lub mauzoleum, będące miejscem pamięci emocjonalnej (często tych samych grup społecznych), lub miejscem magicznym. Tak się teraz dzieje w CHEONGNA. Pragnieniem tej społeczności, jest wyznaczenie nowej pionowej osi, od której zależne jest wszystko czemu nadajemy specjalną wartość, ale i wyznaczającej kierunek dla wszystkiego co na zewnątrz, do środka.

 

Wieża, która powstanie ma być wyraźną OSIĄ ŚWIATA, nowym centrum świata, tym co oznacza w jasny sposób Hierarchie i Terytoria. Wieża Cheongna będzie przecież zwieńczeniem, KORONĄ tej części KOREI i tej części kontynentu. Ma ona mieć PROSTĄ FORME geometryczną; na trzonie o owalnym i niezmiennym w średnicy przekroju, są nanizane TRZY FORMY KRYSTALICZNE. Ich kształt jest zaledwie prostą metaforą kryształu, ośmioboku, niezupełnie foremnego, tak jak i odległości między nimi nie są miarowe. Dystans, ani nie rośnie, ani nie maleje proporcjonalnie. Nie jest to więc geometria idealna. Kryształy są niemiarowe, by pokazać niedoskonałość natury, jej prawdziwą MOC.

WIEŻA MIASTA CZEONGNA – WYCIECZKAPierwszy raz zobaczyłem wieżę gdy samolot podchodził do lądowania. Zwiedzenie Incheonu i odwiedzenie moich starych przyjaciół nie było jedynym celem mojej wizyty. Szczególnie zainteresowany bylem wieżą i ekologicznym miastem Czeongna. Wieżę widziałem w Internecie i od razu wiedziałem, że muszę ją zobaczyć w rzeczywistości. Dużo słyszałem o licznych atrakcjach jakie w sobie mieści – wiedziałem, że będzie to długa i ekscytująca przygoda. Po wylądowaniu na Incheon International Airport wsiadłem do szybkiej kolei miejskiej AREX i po chwili znalazłem się na właściwej stacji. Po drodze podziwiałem dynamiczny rozwój całego Incheonu z mostu łączącego Yeongjong z Czeongna. Stacja szybkiej kolei znajdowała się w północnej części miasta i otoczona była przez ogród kwiatowy oraz imponujących rozmiarów pole golfowe. Widziałem tam tez park publiczny i zespól budynków wielofunkcyjnych, tworzących bramę tej części miasta. Wieżę widziałem już bardzo dokładnie, a jej ulotne kolory mieniły się na tle jasnego nieba. Miałem trochę szczęścia – dzień był wyjątkowo ładny, wiał północno-zachodni lekki wiatr, a słońce świeciło wysoko. Chciałem się jak najszybciej znaleźć u stop wieży! Do wyboru miałem kolejkę liniową, park oraz pojazdy elektryczne, których wypożyczalnie znajdowały się w całym mieście i były jego chlubą. Wybrałem kolejkę linowa, gdyż chciałem zobaczyć imponujący park przemykając na wysokości górnych kondygnacji lokalnej zabudowy i tak wykorzystać słoneczny dzień. Kupiłem bilet i udałem się na górną platformę kolejki. Zaskoczony byłem tym, że wszyscy posługują się tu językiem angielskim, co jest niespotykane w innych miastach Korei.

(EN) I also saw a public park and a complex of multifunctional buildings which provide services for the station, and which form a gate to this part of the city. I have already seen the tower very precisely; its light colors sparkled against a background of the bright sky. I was lucky – the day was really nice, there was a light north-westerly wind, and the sun was high in the sky. I wanted to be at the foot of the tower as soon as possible. I could choose either a funicular railway, a park through which one could walk right up to the tower, or electric vehicles, which can be rented all around the city and which are its pride. I chose the funicular because I wanted to see the impressive park, to pass near the upper stories of the local buildings and make the best use of the sunny day. I bought a ticket and I took the elevator to the upper platform of the funicular. I was really amazed that everybody speaks English here, which is not so common in other cities in Korea. When we were moving on, I was surprised by the amount of public space, parks, the number of electricity-powered vehicles, and the wonderful diversity of the city architecture. I could already sense its presence!

Gdy sunąłem kolejka w przestworzach, zadziwiła mnie mnogość przestrzeni publicznych i terenów zieleni, ilość pojazdów napędzanych energią elektryczną oraz wspaniała i zróżnicowana architektura miasta. Czułem już jej bliskość – wiedziałem, ze wieża mnie obserwuje, a jeden z jej kryształów jakby celował i wskazywał na mnie. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie! Wieża emanowała nieokreśloną mocą. Była jak magiczny totem! Teraz mogłem już wyraźnie dostrzec detale wieży. Widziałem lekką powłokę mieniącą się zmieniającymi kolorami i jej lekką konstrukcję, smukłą na całej linii. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego… Nade mną przeleciało kilka ptaków, które skierowały się ku wieży. Teraz dostrzegłem, że mają tam swoje gniazda. Niesamowite! Przede mną rozpościerał się park z licznymi atrakcjami, a więc cel mojej podróży jest już blisko.

Wylądowałem i czułem obecność wieży. Zjechałem na zielone wzgórze, które okazało się być przykrywać podziemny parking. Na wprost widziałem podobne, a na jego szczycie znajdowała się jedna z wielu wypożyczalni pojazdów elektrycznych. Po lewej rozpościerała się zielona dolina. Szybko dotarłem do punktu informacyjnego przy stacji kolejki, by dowiedzieć się jakie czekają mnie atrakcje. Użyłem zielonej tarasowej rampy, która sprowadziła mnie na sam spód doliny. Przede mną widziałem kanał, a po lewej znajdował się pływający po wodzie ogród. Na wprost spostrzegłem wyspę z wieżą, spod której wyrastały intrygujące kopuły. Po prawej wedle informatora zadowala się SUNKEN PLAZA z restauracjami sklepami. W głębi znajdował się najnowocześniejszy na świecie Aquapark, co przypominał kapustę, którą ktoś wywrócił do góry nogami.

Po drugiej stronie wyspy znajdował się park tematyczny oraz unoszący się nad nim park dla dzieci. Wokół mnie tętniło życie – wszędzie było pełno ludzi; cale rodziny, wycieczki szkolne i zagraniczni turyści. Użyłem mostu, aby przedostać się na wyspę. Wejście do wieży znajdowało się w niewielkim zagłębieniu terenu. Wszedłem do środka i zrozumiałem, czym są owe tajemnicze kopuły. To gigantyczne soczewki, przez które w powiększeniu mogłem obserwować wieżę i jej wszystkie aspekty. Teraz gniazda ptaków były na wyciągniecie ręki. Kupiłem bilet, a automatyczny system nawigacji skierował mnie do najmniej obciążonej w windy widokowej. Główna część przygody właśnie się zaczęła!