MENU

Czasoprzestrzeń zbioru w Muzeum Architektury

Czasoprzestrzeń zbioru w Muzeum Architektury


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Już w ten piątek, 22 października 2021 r. o godzinie 18.00 otwieramy Czasoprzestrzeń Zbioru w Muzeum Architektury we Wrocławiu!

Wystawa „Czasoprzestrzeń zbioru” to pierwsza po niemal dwudziestu latach prezentacja części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury. Ekspozycja odwołuje się do idei wystawy pokazywanej w muzeum w 1977 roku i przenosi nas do lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy zbiory sztuki gromadzone były w dziale „plastyki związanej z architekturą”. Licząca dziś blisko tysiąc sto obiektów kolekcja powstawała od 1966 roku, opierając się na przekonaniu o podobieństwach i wzajemnym oddziaływaniu sztuki i architektury.

W zbiorze dominują prace o charakterze „racjonalnym, oparte na kryteriach zbliżonych do metod stosowanych w naukach ścisłych, a formalnie mieszczące się w nurcie abstrakcji geometrycznej”. Nawiązują w większości do tradycji i doświadczeń konstruktywizmu, z jego ideą syntezy sztuki, nauki i wiedzy technicznej. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że geometria porzuca tu ortogonalny porządek, tworząc formy organiczne, które składają się w utopijne wizje artystyczno-architektonicznych fantazji, w których przestrzeń można odbierać zarówno jako realną, jak i jako iluzoryczną.

Na wystawę „Czasoprzestrzeń zbioru” składa się ponad osiemdziesiąt dzieł malarskich, szkiców, grafik, reliefów, obiektów przestrzennych i modeli, które odwołują się do rewolucyjnej awangardy dwudziestolecia międzywojennego, rozwijając konstruktywistyczne wątki w sztuce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Ich autorkami i autorami są wybitne artystki i wybitni artyści sztuki polskiej, m.in. Magdalena Abakanowicz, Maria Jarema, Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Alina Ślesińska, Wacław Szpakowski, Zdzisław Jurkiewicz, Jerzy Rosołowicz, Kajetan Sosnowski, Wanda Gołkowska i Jan Chwałczyk.

Kuratorka: Małgorzata Devosges-Cuber
Identyfikacja wizualna: Feliks Marciniak
Producenci wystawy: Michał Duda i Wiktoria Litwinowicz
Aranżacja: Budcud: Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka, Bernadetta Budzik

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.