MENU

Fiu Fiu Butik

ROK
2011

KLIENT
Fiufiu Concept Magdalena Wołosz

LOKALIZACJA
Warszawa, PL

PROGRAM
wnętrze komercyjne

POWIERZCHNIA
32 m²

STATUS
zrealizowano w 2011

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Marcin Kwietowicz

ZDJĘCIA
Jan Smaga, Daniel Rumiancew

Fiu Fiu Butik


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Młodzi architekci śnią o realizowaniu ogromnych gmachów, jednak ich codziennością są projekty w niewielkiej skali. Niespełna 30-to metrowy butik Fiu Fiu to właśnie taki architektoniczny drobiazg, a jego koncepcja jest odzwierciedleniem naszej tęsknoty. Budujmy domy, choćby z papier–mâché!

Koncepcja zanurzonych w bieli jaskrawych form na tle chłodnego błękitu jest próbą przywołania nastroju skandynawskiego krajobrazu (lub jego wyobrażonego archetypu), bo stamtąd pochodzą sprzedawane w sklepie przedmioty.

Rysowany niby ręką dziecka, jednakowy na całej długości przekrój tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem został dwukrotnie przecięty czerwoną blachą i nieznacznie przesunięty tak, by powstały pomocnicze przestrzenie kasy, przymierzalni i magazynu. Każda ze stworzonych w ten sposób sekcji posiada niemal identyczny, skromny zestaw wyposażenia: reling na ubrania, półkę, doświetlający ekspozycję reflektor, własny żyrandol.

Blaszane kulisy skracają optycznie długie, doświetlone tylko z jednej strony pomieszczenie i wciągają przechodnia do środka – szklana fasada zaciera granice między ulicą a sklepem. Oglądane od środka domki zostały wywrócone podszewką na lewą stronę – wewnątrz elegancko śnieżnobiałe na zewnątrz ujawniają swą prawdziwą, drewnianą strukturę.

Cała ta „scenografia” została wstawiona w zastaną przestrzeń, gdzie jedyną ingerencją było pomalowanie na jednolity kolor ścian i sufitu. Odbite od tych powierzchni światło sączy się z góry i wpada do środka przez otwory w połaciach, dodając projektowi lekkości i przestrzeni.