MENU

Miejskie Balkony

ROK
2021

KLIENT
Magenta Festival, Europejska Stolica Kultury Kowno 2022

MIEJSCE
Kowno, LT

PROGRAM
przestrzeń publiczna

POWIERZCHNIA
1000 m2

STATUS
konkurs, pierwsza nagroda

ZESPÓŁ
Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka, Algimantas Grigas (autorzy), Krzysztof Kalita (współpraca)

Miejskie Balkony


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Miejskie Balkony to projekt, w którym założenia zrównoważonego rozwoju są przedstawione za pomocą tymczasowych publicznych instalacji w przestrzeni miasta. Podczas pandemii COVID-19 w całej Europie rozpoczęła się dyskusja na temat koniecznych zmian w urbanistyce i wyposażeniu wielorodzinnych budynków mieszkalnych, której wyrazem jest postulat rozbudowy atlasu przestrzeni publicznych i hasło „balkony dla wszystkich!”

Właśnie dlatego na litewskim festiwalu urbanistycznym MAGENTA proponujemy budowę takich balkonów dla wszystkich jako systemu zróżnicowanych pro-publicznych struktur, które wzbogacą nabrzeże Niemna. Miejskie Balkony mogą mieć różne kształty i rozmiary: okrągłe, organiczne lub kwadratowe czy przypominające „standardowe”, prostokątne balkony. Miejskie Balkony o większych formach (jak schody operowe) będą miejscem miejskiego spektaklu, podczas gdy konstrukcje o zabawnych kształtach dostarczą niezwykłych wrażeń lub okazji do zrobienia zdjęć w stylu scen z “Titanica”.

Pro-publiczne instalacje skierują uwagę na miejskie nabrzeże jako przestrzeń publiczną o wielkim potencjale. Przekształcenie istniejącej, zaniedbanej infrastruktury za pomocą architektonicznych plug-inów pokaże ambicje Kowna o byciu odpornym i zrównoważonym miastem współczesności.