MENU

Muzeum Śląskie w Katowicach

ROK
2007

KLIENT
Muzeum Śląskie

LOKALIZACJA
Katowice, PL

PROGRAM
urbanistyka, przestrzeń publiczna, muzeum

POWIERZCHNIA
30500 m²

STATUS
konkurs, wyróżnienie

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Michał Palej + Marek Rytych, Maciej Kronenberg

Muzeum Śląskie w Katowicach


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Projektując nowe muzeum na Śląsku, obszarze zdefiniowanym przemysłem kopalnianym, zaproponowaliśmy rozwiązanie krajobrazowe, które ten charakter podkreśla. Nie zabudowaliśmy terenu opracowania, a skorzystaliśmy z możliwości projektowania kubatur poniżej założonego poziomu „0”.

Nowe Muzeum Śląskie nie jest typowym budynkiem podziemnym – bardziej przypomina skarpę z odsłoniętym dużym przeszkleniem od strony ulicy. Takie kształtowanie kubatury muzeum stawia w roli uprzywilejowanej historyczną zabudowę kopalni, ale też podąża górniczym tropem, po raz kolejny schodząc pod ziemię.

Nowe muzeum jest widoczne w panoramie miasta, ale dzięki sylwetom Szybu Warszawa i odrestaurowanych budynków dawnej kopalni. Nasze Muzeum Śląskie stanowi cokół – plateau dla budynków historycznych, nie konkuruje z nimi i nie przesłania ich. Jest obiektem współczesnym i kontekstualnym – wpisanym w istniejącą skarpę i historię regionu.