MENU

Nowe Kopce Krakowa

ROK
2013

KLIENT
prywatny

LOKAZLIZACJA
Kraków, PL

PROGRAM
zabudowa mieszkaniowa, architektura wielofunkcyjna

POWIERZCHNIA
13,5 ha

STATUS
koncepcja, Z:A Award 2013 winner

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka + Marcin Kropidło

Nowe Kopce Krakowa


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Poza Wzgórzem Wawelskim czy Starym Miastem kolejnymi unikatowymi elementami tkanki Krakowa są kopce, czyli sztuczne góry usypywane jako miejsca pamięci lub wyższe punkty widokowe. Obecnie w Krakowie znajdują się cztery takie obiekty: Kopiec Kościuszki, Piłsudskiego, Kopiec Krakusa i Kopiec Wandy. Wpisane w miejski krajobraz, są w jego tkance unikalne na skalę światową. Wszystkie położone są w niedużej odległości od rzeki, dzięki czemu Wisła stanowi zwornik łączący „sztuczne góry” Krakowa.

Działka nowych „Kopców” zlokalizowana jest na południowym brzegu rzeki Wisły w bezpośrednim sąsiedztwie wzgórza wawelskiego. Obecnie znajduje się tu modernistyczny hotel Forum, który po latach świetności przestał pełnić pierwotną funkcję, a dostosowanie go do współczesnych norm i standardów jest niemożliwe. Póki co służy jako najdłuższy w Polsce billboard. Postulaty projektu „Kopce” to przede wszystkim ponowne zwrócenie miasta ku rzece oraz zachowanie zielonego charakteru bulwarów wiślanych.

Nasza propozycja to cztery zielone, mieszkalne kopce – obiekty inspirowane naturą i tradycją sztucznych topografii Krakowa. We wnętrzach znalazłyby się przestrzenie mieszkalne, komercyjne, rekreacyjne i kulturalne, a na ich powierzchni park stanowiący naturalne przedłużenie bulwarów. Nowe tereny zieleni stałyby się częścią korytarza ekologicznego łączącego rzekę Wilgę, osiedle Ludwinów z Plantami, a także obszar rekreacyjny leżącego nieopodal Zakrzówka z bulwarami Wisły.

Projekt rewitalizacji obszaru zakłada stworzenie wielofunkcyjnego osiedla, w którym funkcje usługowe i publiczne komplementują zabudowę mieszkaniową. Wiele stopni gradacji między przestrzeniami publicznymi a prywatnymi otwiera „Kopce” na otoczenie, ośmiela relacje sąsiedzkie, ale i pozwala na odpoczynek ze wspaniałym widokiem na rzekę i Wawel. Forma kopców tworzyłaby kolejną, tym razem współczesną (bo zrównoważoną i wielofunkcyjną), ikonę miasta Krakowa, ale i korzystnie reinterpretowała wytyczne planu miejscowego, by w pełni wykorzystać potencjał działki.

Kopce są szansą na prospołeczną rewitalizację atrakcyjnego terenu w centrum Krakowa, która spełni oczekiwania mieszkańca współczesnego miasta. Kopce mogą stać się argumentem w określaniu Krakowa miastem kultury, gdzie doceniane są: nowoczesna architektura oraz jakości życia w mieście, zrównoważone społeczeństwo oraz walory ekologiczne, które ta architektura podkreśla lub redefiniuje.