MENU

Pętla na Sekwanie

ROK
2006

KLIENT
Schindler ltd.

LOKALIZACJA
Paryż, FR

PROGRAM
urbanistyka, przestrzeń publiczna, muzeum

POWIERZCHNIA
55000 m²

STATUS
konkurs, wyróżnienie

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Michał Palej

Pętla na Sekwanie


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

„Pętla” to nowa, architektoniczna wyspa-most na Sekwanie, której budulcem jest wielofunkcyjna przestrzeń publiczna. Struktura jest nowym środowiskiem przestrzennym Paryża, które angażuje wszystkie ludzkie zmysły. „Pętla” daje zwiedzającym i przechodniom przyjemność płynącą z faktu obserwowania i bycia obserwowanym oraz słuchania, czucia, dotykania, i poruszania się pomiędzy naturą a architekturą.

System ramp projektowanego obiektu, wspomagany przez windy, pozwala osobom niepełnosprawnym na swobodne poruszanie się, zwiedzanie, zbliżanie się, oddalanie, ucieczkę, okrążenie czy wejście do na górę i w dół.

„Pętla” jest rozwiązana na dwóch poziomach, co pomaga zintegrować ją z istniejącą siecią ścieżek i miejsc oraz z historycznym mostem Passarelle Debilly, a także sekwencją tarasów – ogrodów otoczonych dwoma skrzydłami Palais de Tokyo i nowym zielonym pasem spinającym Visitors Center, które znajduje się w skrzydle Palais de Tokyo.

Zaprojektowaliśmy Visitors Center jako integralną część „Pętli“. Centrum funkcjonuje jako wielowarstwowa przestrzeń publiczna z towarzyszącymi funkcjami kulturalnymi. Gości ono różne przestrzenie wystawowe i oferuje pracownie dla młodych artystów.