MENU

Sauny na Wiśle

ROK
2010

KLIENT
Oktagon Podlaski sp. z o.o.

LOKALIZACJA
Warszawa, PL

PROGRAM
architektura użyteczności publicznej, rekreacji i zdrowia

POWIERZCHNIA
1200 m²

STATUS
koncepcja

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka, Ligia Krajewska, Jakub Pstraś

Sauny na Wiśle


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Projekt Saun na Wiśle zakłada ekologiczną rewitalizację fragmentu prawego brzegu rzeki Wisły w Warszawie. Szukając odpowiedniej działki, wypatrywaliśmy najpiękniejszych panoram, którymi mogliby cieszyć się odwiedzający Sauny. To spektakularny widok z prawego brzegu rzeki zdecydował o lokalizacji centrum rekreacyjno-wypoczynkowego właśnie tam, w okolicach mostu Gdańskiego.

Proponowany program Saun na Wiśle składa się miedzy innymi z: zespołu saun męskich i damskich, zewnętrznych wanien jacuzzi i basenu do zanurzeń, tarasu wypoczynkowego oraz restauracji z barem. Z czasem możliwe jest wzbogacenie oferty centrum saunowego, wykorzystując zaprojektowany elastyczny system strukturalny. Kluczową rolę w adaptacyjnym charakterze architektury pełni centralny „łącznik”, którego orientację można dopasować do każdej działki bez strat dla wydajności układu funkcjonalnego.

Łącznik pełni funkcję lobby obiektu; to w nim znajdują się informacja oraz kasy biletowe, a także przejścia do stref kolejnych stref funkcjonalnych. Znajdują się one w podłużnych pawilonach zadokowanych do centralnego elementu. Każdy z pawilonów dedykowany jest osobnej funkcji. Jeden to zespół saun, inny – restauracja z barem, kolejny to zaplecze gastronomiczne restauracji bądź zespół sanitariatów czy strefa serwisowa. Każdy z pawilonów posiada niepowtarzalny widok-kadr, przedłużony przez serię abstrakcyjnych balkonów, tarasów, podestów i schodów, które pozwalają obcować z otaczającą pawilon przyrodą.

Sauny na Wiśle to architektura kontekstualna – wyczulona na piękno otoczenia i zaprojektowana tak, by jak najmniej ingerować w słynną prawobrzeżną naturę warszawskiej rzeki.