MENU

Wystawa Pokój i pół w CSW Zamek Ujazdowski

ROK
2017

KLIENT
CSW U-jazdowski

LOKALIZACJA
Warszawa, PL

PROGRAM
przestrzeń wystawiennicza

POWIERZCHNIA
550 m²

STATUS
zrealizowano

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka

ZDJĘCIA
Bartosz Górka

Wystawa Pokój i pół w CSW Zamek Ujazdowski


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

„Pokój i pół” to zaproszenie do wejścia w sytuację, która wymyka się logice, balansując na granicy niedopowiedzenia i żartu. Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Laury Limy, jednej z najbardziej rozpoznawalnych brazylijskich artystek swojego pokolenia, opowiada o marginesach naszej percepcji, zacierając różnice między rzeczywistością a iluzją. W pracach przedstawionych w Warszawie artystka wykorzystała architekturę, żeby zmodyfikować odczuwanie przestrzeni.

W tytule wystawy artystka zagrała z dwuznacznością portugalskiego słowa quarto, które może oznaczać zarówno pokój, jak i cyfrę cztery. W czterech salach, w których rozmieszczona jest wystawa „Pokój i pół”, doświadczano jednej ciągłej sytuacji. Każde kolejne pomieszczenie wprowadzało widza coraz głębiej i pozwalało odkryć kolejne sekrety tej sytuacji. Widoczne tu było przywiązanie Limy do operowania logiką snu czy dziecinnej fantazji.

Zawarte w tytule „pół” to być może jeden z tych ukrytych sekretów i próba zwrócenia uwagi na ambiwalencje między tym, co widoczne dla widza a tym, co ukryte przed jego wzrokiem. BUDCUD pracował z artystką nad aranżacją przestrzeni wystawy oraz ergonomią stanowisk performerów ukrytych za ścianami ekspozycji.