MENU

Wystawa Utrata Równowagi w CSW Zamek Ujazdowski

ROK
2017

KLIENT
CSW U-jazdowski

LOKALIZACJA
Warszawa, PL

PROGAM
przestrzeń wystawiennicza

POWIERZCHNIA
915 m²

STATUS
zrealizowano

ZESPÓŁ
Budcud: Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka (autorzy), Anna Eckes, Aleksandra Krupa, Lea Moureau

ZDJĘCIA
Bartosz Górka

Wystawa Utrata Równowagi w CSW Zamek Ujazdowski

Wystawa „Utrata równowagi” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski może przyprawiać o zawrót głowy! Stany rozchwiania stały się tu punktem wyjścia do poszukiwań z pogranicza filozofii, kulturoznawstwa, medycyny, badań nad kreatywnością i innowacjami.

Prezentowani na wystawie współcześni artyści wychodzą poza to, co ustalone i poszukują innych stanów świadomości. Wciągają publiczność do konfrontacji z jej własnymi przekonaniami, kierunkami myślenia oraz intencjami; prowokują do kwestionowania ustalonych zasad czy zachodzących w świecie zmian. A “Kompas zaufania” Ólafura Elíassona pomaga odzyskać orientację w zdestabilizowanym otoczeniu – przynajmniej na jakiś czas.

Aranżacja wystawy wzmacnia uczucie destabilizacji poprzez podniesienie nowych ścian ekspozycyjnych ponad posadzkę galerii oraz użycie odbijających materiałów – stali, luster czy lateksu. Ich tekstury i układy zniekształcają odbicia, budując iluzoryczną przestrzeń wystawy. W pomieszczeniach z projekcjami wideo ściany pomalowano na kolor niebieski po to, by wzmocnić świecenie ekranu i „rozmyć” krawędzie pomieszczenia.

Przy wyjściu z „Utraty równowagi” kolor ścian desaturuje się od granatu do czystej bieli, wydzielając komfortową strefę czytelni uzupełniającej prezentowane treści. Stół biblioteczny również podąża tropem tytułu ekspozycji – jest podwieszony z sufitu na stalowych cięgnach.