MENU

Rozbudowa molo w Międzyzdrojach

ROK
2020

KLIENT
Alpion Group S.A.

MIEJSCE
Międzyzdroje, PL

PROGRAM
hotel, zabudowa mieszkaniowa, saunarium, przestrzeń publiczna, rewitalizacja

POWIERZCHNIA
10 200 m2

STATUS
konkurs, wyróżnienie

ZESPÓŁ
Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka (autorzy), Andrea Pfister (współpraca)

Rozbudowa molo w Międzyzdrojach


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Rozbudowa molo w Międzyzdrojach komponuje wzdłuż jego osi sekwencję zróżnicowanych wysp, które różnią się programem funkcjonalnym i charakterem, a wyrażają podobne jakości życia publicznego oraz dbałość o wpisanie w spektakularny kontekst bałtyckiego krajobrazu. Charakterystyczne nadmorskie światło wprowadzane jest do wnętrz urbanistycznych dzięki rozrzeźbieniu brył architektonicznych, których kompozycja buduje harmonijną narrację przestrzenną wzdłuż osi molo. Skala i kształty współgrają ze sobą, zapewniając odbiór kolejnych obszarów jako osobnych, ale zaprojektowanych jako większe, kompleksowe założenie.

Rozbudowa została zaprojektowana tak, by nowe wyspy nie zakłócały podstawowej – spacerowej -funkcji molo. Dlatego formy budynków na kolejnych wyspach zapewniają użytkownikom otwarcia widokowe, zapraszając do eksplorowania kolejnych odcinków molo i jego nowych przestrzeni publicznych. Zagospodarowanie oferuje przestrzenie publiczne o zróżnicowanym stopniu prywatności; odpowiednią skalę przestrzeni, jak i sprawną komunikację, ale też prywatność obiektów mieszkaniowych i hotelowych.

A. Struktura obszaru zagospodarowania
1. Saunarium z plażą
2. Hotel z restauracją
3. Budynki mieszkaniowe z usługami w parterach
4. Pomost wejściowy na molo
5. Zrewitalizowane zejście na plażę

B. Schemat komunikacji
1. Trasa autonomicznych pojazdów elektrycznych, służących do transportu osób i towaru; trasa wydzielona interaktywnymi słupkami emitującymi dźwięk i światło.
2. Przystanki autonomicznych pojazdów elektrycznych
3. Przejazd szerokości 4m (minimalna szerokość drogi pożarowej), umożliwiający dostęp pojazdom o wadze 3,5 tony
4. Obszar spacerowy

Infrastruktura molo jest wielofunkcyjna. Zejście na plażę działa również jako kameralne, zacienione miejsce spotkań. Wzdłuż pomostu wejściowego znajduje się tektoniczna trybuna – poczekalnia dla oczekujących na nadjeżdżający autonomiczny pojazd elektryczny. Istniejące półkoliste platformy wzdłuż molo przekształcono w tarasujące meble miejskie.

Rozczłonkowanie brył budynków na wyspie z zabudową mieszkaniową zdefiniowało różnorodne place publiczne z widokiem na morze. Place tarasowo wypiętrzają i obniżają się w narożach, zapewniając zaskakujące punkty widokowe oraz osłonięte od wiatru kieszonkowe skwery. Mieszkańcy budynków na wyspie mają do dyspozycji obwodowe balkony uzupełnione tarasującymi strefami spotkań. Wspólny taras wzmacnia integrację mieszkańców i gwarantuje panoramiczne widoki.

Również walcowa bryła hotelu zapewnia interesujące przestrzenie wspólne, np.: widokowy taras na dachu czy tektoniczne jaskinie wycięte w poziomie parteru. Obwodowa forma budynku definiuje hotelowy dziedziniec z parkiem kieszonkowym, przy którym zlokalizowano końcową stację autonomicznych pojazdów.

Budynki Saunarium i infrastruktury plażowej po raz kolejny eksplorują tektonikę brył w celu zapewnienia obiektom wielofunkcyjności i wartości dodanych. Dach Saunarium służy więc jako panoramiczny taras wypoczynkowy, a pod trybuną plażową zlokalizowano toalety i bar.