MENU

Sadzonki

ROK
2022

KLIENT
festiwal Concéntrico

MIEJSCE
Logroño, ES

PROGRAM
meble miejskie, instalacja artystyczna, przestrzeń publiczna

STATUS
zrealizowano

ZESPÓŁ
BUDCUD (Mateusz Adamczyk, Agata Woźniczka)

ZDJĘCIA
Javier Antón, Josema Cutillas

Sadzonki


Notice: Undefined index: pix in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 80

Notice: Undefined index: wideo in /home/budcud/domains/budcud.org/public_html/wp-content/themes/budcud2019/tmpl_post.php on line 91

Podczas ósmej edycji Concéntrico – międzynarodowego festiwalu architektury w przestrzeni publicznej – BUDCUD pokazał autorską instalację eksplorującą temat zieleni miejskiej. „Sadzonki”, poza zdefiniowaniem atlasu wielofunkcyjnych mebli miejskich, sformułowały przestrzenny komentarz do nieodpowiedzialnego pozbywania się zieleni z przestrzeni wspólnych.

W całej Europie podczas procesów pseudo-rewitalizacji terenów publicznych skwery miejskie przekształcane są w zabetonowane, rozgrzane i nieprzepuszczalne place, przez co zanika miejska bio-różnorodność czy możliwość naturalnego łagodzenia skutków zmian klimatu. Plaza del Mercado w Logroño, na której zlokalizowano instalację „Sadzonki”, do lat 60. XX wieku była pełna zieleni urządzonej; obecnie jest tam jedynie kilka drzew i donic – brakuje cienia i komfortu, jaki wcześniej dawała miejska natura.

Podkreślając rolę przyrody w mieście, instalacja „Sadzonki” na nowo „zazieleniła” przestrzeń publiczną za pomocą środków, jakimi architekci posługują się najsprawniej – syntetycznych rysunków natury, zapisanych w formie mebli miejskich.

Proste formy, abstrakcyjnie odwzorowujące drzewa i krzewy, stały się przestrzennymi miejskimi totemami, które posłużyły odwiedzającym plac jako stoły piknikowe i siedziska, plac zabaw, przestrzenie do gier, flirtów i rozmów. Aranżując je na Plaza del Mercado w Logroño „Sadzonki” zaoferowały to, co wcześniej zapewniały drzewa – cień, odpoczynek i miejsce spotkań.